Paranın kısa bir tarihi. Para en iyi araç olarak tanımlanır…

Para en iyi değişim aracı olarak tanımlanır. Para kavramı, insan uygarlığının doğuşundan beri var olmuştur. Para bireyin ihtiyaç duyduğu veya istediği ya da sahip olduğu şeyler için ticaret yapmasına imkan verir. Para olarak kabul edilen şey, çağlar boyunca değişmiştir ve çeşitli öğeler içermektedir. Bu infografik, kripto para birimlerinde “hayvancılıktan” takastan “bilgisayar koduna” evrimini göstermektedir.

Şu anda dünya çapında 150’den fazla para birimi kullanılıyor.

Dünyadaki parasal değerin% 70’i ABD doları, Euro, İngiltere sterlini, Japon Yeni ve Çin Yuanı cinsinden ifade edilmektedir.

TAKAS

MÖ 390-370 dolayları

Medeniyetin Şafağı: Cam benzeri volkanik bir kaya olan obsidyen, paranın en eski biçimlerinden biriydi. Çok değerli, çünkü çok kaliteli, çok yönlü araçlara dönüştürülebilirdi.

MÖ 9000: İnsanlar ekin ve sığır yetiştirmeye başladı. Bu, hayvancılık ve tahılın o sırada gerekli veya yararlı olduğu düşünülen diğer ürünlerle değiştirildiği “takas” yarattı.

MÖ 2279: Eski Babiller, “para” için ilk yönergeleri tanımladılar ve “şekel” adı verilen bir ölçüm biçimi kurdular. Farklı eşyalar için belirli bir ağırlığa dayanıyordu ve arpadan altına kadar çeşitli mallara uygulandı.

MÖ 1300: Afrika, Güney Asya, Avustralya ve Okyanusya gibi çeşitli alanlarda kara deniz kabukları para olarak kullanıldı. Ya bütün kabuklardan oluşuyorlardı ya da daha sonra süs eşyaları olarak giyilen parçalar halinde yapay olarak şekillendiriliyorlardı.

MÖ 1100: İlk Çin uygarlıkları, standartlaştırılmış para biriminin minyatür, kopya bıçaklarının ve maçaların bronz kalıpları şeklinde ilk kullanımı için kredilendirilir. Bu kalıplar sonunda yuvarlak şekilli madeni paralara dönüştü, ortasında delikler birbirine çarpmasına izin verdi.

MÖ 687: Diğer medeniyetler kendi paralarını geliştirmeye başladılar. İlk resmi para birimi altından basıldı ve kükreyen bir aslan başı içeriyordu. Günümüz Türkiye’sinin parçası olan Lidya Kralı Alyattes tarafından yayınlandı.

MÖ 300: Roma İmparatorluğu Denarius olarak bilinen kendi para birimini kurdu. Bu sikkeler çoğunlukla gümüşten yapılmış ve Roma Cumhuriyeti hakkında önemli sembolik görüntüler tasvir edilmiştir.

KAĞIT PARA

MÖ 118: Çinliler ilk deri banknotunu çıkardı. Nadir beyaz bir geyik derisinden yapılmış ve kenarları parlak renklerle boyanmıştır. Bu deri banknotlar mallarla değiştirildi ve yeni başlayan bir ticari sistemin kurulmasında kilit öneme sahipti.

Geyik derisi üzerinde Çin para birimi

MS 700- 1100: Başlangıçta Tang Hanedanlığı döneminde 7. yüzyılda kağıt notalar ortaya çıktı, ancak yaygın kullanımları ancak daha sonra yaygınlaştı. Onların ortaya çıkması, bir bakır kıtlığına ve büyük ticari işlemlerde ağır paraların ağırlığının sunduğu dezavantajlara bağlanıyor.

MS 1290: Avrupalı ​​kâşif Marco Polo, Çin kağıt parası tarafından hayrete düştü ve “Marco Polo’nun Seyahatleri” adlı kitabında kapsamlı bir şekilde tartışıldı. Bazı tarihçiler ona kağıt para fikrini Avrupalılara tanıttığı için teşekkür ediyor.

MS 1661: İlk Avrupa banknotları İsveç’te Stockholms Banco tarafından basıldı. Banka tarafından tutulan belirtilen gümüş paralarına karşı kullanılabilirlerdi. Başlangıçta, her şey yolunda gitti, ancak banka yakında onur edebileceğinden daha fazla not vermeye başladı ve 1668’de banka çöktü.

ALTIN ​​STANDART

MS 1800: Altın standart, kağıt paranın en iyi yönlerini madeni paralarla birleştiren yenilikçi bir konseptti. Merkez bankalarının para kazanmasına izin verirken, aynı zamanda değerli metaller tarafından desteklenen paraya sahipti.

MS 1844: İngiltere’de “Banka Şartı Kanunu” İngiltere Bankası’nın notlarının tamamen altınla desteklendiğine karar verdi. Altın standardının katı yorumuna göre, bu yasa İngiliz para birimi için tam bir altın standardının oluşturulmasını işaret ediyordu.

MS 1879: Altın, ABD’nin resmi değer standardı oldu. Amerikalılar bir ons altın için 20.67 $ ‘dan işlem yapabilirken, bir doların 23.22 tane saf altın değerine eşit olduğu belirlendi.

MS 1933: Büyük Buhran’ın etkilerinden saklanan ABD, hükümetin ekonomiye para pompalamasına ve toparlanmayı teşvik etmesine izin vermek için altın standardı terk etti. Diğer ülkeler de davayı izledi ve altın standardı yavaş yavaş diğer birçok ekonomiden aşamalı olarak kaldırıldı.

KREDİ KARTLARI

1959’dan itibaren American Express kartı

MS 1946: İlk banka kartı 1946’da Brooklyn’de bankacı John Biggins tarafından tanıtıldı. Bir müşteri satın almak için kullandığında, fatura Biggins bankasına yönlendirildi. Banka, satıcıya geri ödeme yaptı ve müşteriden ödeme aldı.

MS 1950: Diners Club ilk kartını çıkardı ve New York’taki 20’den fazla restoranda nakit para ödemeden faturaları ödemek için kullanıldı.

1958: Bank of America tarafından döner kredili bir kredi kartı verildi. Ancak, federal düzenlemeler kullanımını Kaliforniya eyaletiyle sınırlandırmıştır. Aynı zamanda, American Express piyasaya sürüldü ve dünya çapında kabul edilen ilk kart oldu.

1970: Manyetik şerit mükemmelleştirildi ve kişisel ve finansal bilgilerin bir makine tarafından güvenilir bir şekilde çözülmesine izin verildi. Bu atılım, kredi kartlarını bilgi çağına getirdi.

ELEKTRONİK PARA

1990: Chip teknolojisi tanıtıldı. Bu, büyük miktarlarda bilginin depolanmasına ve satış noktalarında doğrulama işlemlerinin yapılmasına izin verdi. Mastercard ayrıca çip kartlarının küresel olarak kullanılmasına izin veren bir sistem geliştirdi.

1994: World Wide Web sunucusu ve tarayıcısının ortaya çıkışı, çevrimiçi alışveriş ekosistemini doğurdu. Çevrimiçi satın alma işleminin ilk örneklerinden biri Pizzahut’tan bir pepperoni pizza oldu.

1997: Avrupa bankaları akıllı telefonların ilkel versiyonları ile mobil bankacılık sunmaya başladı. Mobil ticaret hizmetleri, Coca-Cola’nın kısa mesaj yoluyla ödeme kabul edebilecek birkaç satış makinesi kurmasıyla tanıtıldı.

1998: PayPal California’da kuruldu ve üyelerinin ödeme yapmak ve para aktarmak için internet ortamından yararlanmasına izin verdi. Web tabanlı işletmelerin çoğalmasına yardımcı olmakla bilinir ve başarısı, 2002 yılında Ebay tarafından 1,5 milyar dolara satın alınmasına neden oldu.

KRİPTO PARA

2008: Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir kuruluş, “Bitcoin: Peer to Peer Electronic Cash System” başlıklı bir bildiri yayınladı. İlk bitcoinler, karmaşık matematiksel denklemler yapan bilgisayarlar tarafından çıkarıldı ve blockchain adı verilen halka açık bir dağıtılmış deftere kaydedildi. Bu sanal para biriminin çekiciliği, geleneksel çevrimiçi ödeme mekanizmalarına kıyasla ve bunun merkezi olmayan bir şekilde itildi.

2012: Ripple olarak bilinen başka bir kripto para birimi oluşturuldu. Herhangi bir ters ibraz olmadan herhangi bir boyutta güvenli, anında ve neredeyse ücretsiz küresel finansal işlemler sağlamayı amaçlamaktadır. Fiyat para birimini, kripto para birimini, emtiaları veya sık sık mil veya mobil dakikalar gibi başka bir değer birimini temsil eden tokenleri destekler.

2015: Açık kaynak kodlu genel bir blockchain tabanlı dağıtılmış bilgi işlem platformu olan Ethereum, Vitalik Buterin tarafından başlatıldı. Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar, merkezi olmayan otonom organizasyonlar ve akıllı sözleşmeler için bir platform olarak kullanılır.

2016: Bitcoin ve blockchain ile ilgili teknolojiler anaakım medyada nüfuz etmeye başladı. Giderek daha fazla insan kripto para birimlerinin farkına varıyor ve çok sayıda hükümet tarafından ihraç edilen para birimlerinin şeytanlaştırılmasıyla birleştiğinde, Bitcoin değeri açısından 3 yılın en yüksek değerine yaklaşıyor.

2017: 1300 civarında bilienen kripto para birimi mevcuttu. Bu tarihte bitcoin fiyat patlaması yaşadı. O zamana kadar, bu bir niş ticaret seçeneğiydi ve genel olarak piyasalar düşüktü.

2020: Mart ayı itibari ile dünya genelinde 5.100’den fazla farklı kripto para birimi var. Yüzlerce yeni para her an çevrimiçi oluyor, ancak birçoğuda kaybolup gidiyor. Tıpkı borsalar gibi, kripto ticareti de ekonomik ve politik olaylardan etkilenmektedir.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir