Barkod Sistemi Satın Alma Rehberi – Neden çok farklı fiyatlar ile satılıyor ?

Satın alma rehberi: Yeni bir işletme açıyorsanız ve özellikle barkodlu ürünler satacak veya restorant – kafeterya olarak faaliyet gösterecekseniz, rakipleriniz ile eşit bir şekilde rekabet edebilmek için bir barkod sistemi ihtiyacınız olacaktır.

Nedir bu barkod sistemi ?

Barkod sistemi belirli donanım ve yazılımlardan oluşan bir pakettir. Paket içinde ihtiyaçlar doğrultusunda farklı donanımlar (cihazlar) ve yazılımlar yer almaktadır. Temel bir barkod sistemi paketi içinde aşağıdaki cihazlar yeralır.

  • Bilgisayar (Dokunmatik Pos, All In One, Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayar)
  • Barkod Okuyucu (CCD, Kablolu Lazer, Kablosuz Lazer, MasaTipi)
  • Fiş Yazıcı (58mm, 80mm)
  • Barkod Yazıcı (Direk Termal, Ribon)
  • Para Çekmecesi
  • Barkodlu Satış Programı

İlk kez ticarete başlayacak bir işletme barkod sistemini nasıl temin eder ?

İlk yapılan hata arkadaş çevresi veya çevrede ki işletmelere bakılarak onlar ne kullanıyor ise iyidir bende onu kullanabilir düşüncesidir.

Belirlediğiniz bütçe dahilin de bir bedel çıkartıldığında ne aldığınızı bilmeden bir sistem temin ettiğinizde belirli bir süre sonra bazı cihazların gereksiz olduğunu, alınan yazılımının ise işinizi görmediğini veya çok fazla detay içermesi nedeni ile personel tarafından kullanılamadığını görmenize neden olur.

İkicinci yol internet üzerinden satın almaktır. Hepsiburada, GittiGidiyor, N11 ve Amazon gibi pazaryerleri üzerinden bir fiyat araştırmasına girilir ve 500 TL ile 10.000 TL arasında bir fiyat skalası olduğu görülür.

Barkod sistemi fiyatları neden bu kadar değişken ?

Ne aradığını bilmeyen bulduğunu anlayamaz sözünden hareketle işletmenizin ihtiyaçlarını belirlemeden bir arayışa girmek fazladan soru işaretleri oluşmasına neden olacaktır. Bir barkod sistemi içinde ki en önemli bileşen YAZILIM‘dır.

Satış programı olmadan alınacak olan cihazların ucuz veya yüksel bedelli olması sadece işletmenizin saha şık gözükmesinden öteye gidemeyecektir.

Tavsiyemiz öncelikle sizin sektörünüzde hizmet veren birden fazla yazılım firması ile görüşerek işletmeniz için yazılımdan ne beklediğinizi ileterek doğru yazılımı bulmanızdır. Taleplerinize göre böyle bir yazılım 300 TL ile 5.000 TL arasında değişebilmektedir.

Görüştüğünüz yazılım firmalarından bazılarından sadece yazılım temin edebilirken bazılarından yazılımla birlikte yukarıda belirttiğimiz cihazlarıda temin edebilirsiniz.

Yazılım firmalarından ürünlere ait fiyatları aldıktan sonra pazar yerlerinden aynı ürünleri arayarak süreci devam ettirdiğinizde yeni bir soru işareti ile karşılaşacaksınız.

Cihaz fiyatları arasındaki fark ?

Bunu açıklamak için sürecin nasıl işlediğini anlamak gerekir. Possify, PosClass, Bilkur, Afanda, Exa ve Posiness gibi bir çok firma pazaryerlerinde gördüğünüz ürünleri Çin’den temin ederek Türkiye’ye getirirler. Bu firmalar doğrudan son kullanıcılara satış yapmazlar. Onun yerine yazılım firmaları, bilgisayar firmaları ve pazaryeri satıcıları ile işlerini yürütürler.

Ürünü ucuza almak mı ? Destek almak mı ?

Pazaryeri satıcıları daha düşük kazançlar ile ürünleri listelerler. Siz ürünü satın aldığınızda satıcı size ürünün kurulumu için bir hizmet sunmaz. Cihaz kurulumu için veya arızalandığında tedarikçi firmaya yönlendirir.

Kısacası sizinle olan ilişkisi ürünü satana kadardır. (Bazı tedarikçiler cihaz kurulum işlemi için ücret talep eder.)

Cihaz size ulaştığında bilgisayarınıza kurulum işlemini sizin yapmanız gerekir. Yazılım firması kazancı olmayan bir cihazın kurulum sorumluluğunu haklı olarak almak istemeyecektir.

Yazılım firması tarafından önerilmeyen bir cihaz temin etmek, yazılım ile uyumsuz çalışması durumunda soruna neden olacaktır. Cihazı iade edemeyeceğiniz için atıl durumda kalacaktır.

Pazaryerine göre yüksel fiyat ile satan firmalar ise cihazı size göndermeden önce testini yapar. Cihaz size geldiğinde bu cihazın bilgisayarınıza kurulumunu gerçekteştirir. Bir sorun yaşadığınızda ilk aradığınız yer olacaktır.

Satın aldığınız firma sadece cihaz fiziksel olarak arızalandığında müdahale edemez, o durumda cihaz tedarikçi firmaya gönderilir.

Her cihaz aynı mıdır?

“Nedir bu barkod sistemi” başlığı altında gerekli cihazları listelerken parantez içinde çeşitli deyimler eklemiştik.

Bu deyimlerin ne olduğunu bilmeden bir cihaz tedarik etmek ucuza aldığınızı düşünürken daha eski bir teknolojiye sahip olmanız ile sonuçlanabilir.

Teknolojik bir cihazı sadece resmine bakarak satın alamazsınız. Vakit ayırıp özelliklerini tek tek incelemelisiniz. Cihaz özelliklerindeki bu farklılıklar fiyatının değişmesinde en büyük etkendir.

Araba gibi düşünün. Aynı araba farklı paket özellikleri ile daha yüksel bedellere satılmaktadır. En alt paketi satın alıp sonrasında bu araba neden daha hızlı gitmiyor, tavanı neden açılmıyor diyemezsiniz.

Barkod Sistemi Satın Alma Rehberi Tavsiyemiz

İşletmeniz için en az maliyet ile bir sistem kurmanızı öneririz. Elinizde kullanılabilir durumda masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayarınız varsa onu kullanarak başlayın.

Uyun fiyatlı bir barkod okuyucu ve doğru yazılımı temin etmeniz durumunda süreci öğrenmek için ilk adımı atmış olacaksınız. Sistemi kullandıkça işletmenizin olmazsa olmazı olacağına emin olun.

İlerleyen zamanlarda ihtiyaçlar kendini göstermeye başladıkça, sistemi geliştirmek için para harcamadan önce çalışmaya başladığınız yazılım firmasından fikir ve bilgi alabilmeniz mümkün olacaktır.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
4.83 (6 votes)
BarkodSis İndir