Malzeme Listesi Nedir?

İmalat sanayiinde, Malzeme Listesini veya sadece BOM terimini yönetimde olmazsa olmaz bir hesaplama olarak kabul ediyoruz. Malzeme listesi nedir? Bu makale, BOM’un tanımı, önemi, yapıları, türleri, etkili BOM yönetimine kadar tam bir açıklamasını verecektir. 

Hadi başlayalım!

Malzeme Listesi (BOM) nedir?

Malzeme Listesi (BOM), ürün üretiminde zorunlu malzeme ve bileşenlerin tam bir listesidir. BOM sadece hammaddeleri değil aynı zamanda montaj, alt montaj, alt bileşen ve üretim sürecindeki diğer parçaları da kapsar.

Malzeme Listesi formatı üretim süreçlerine bağlı olarak değişir. Ancak, iki yaygın ürün ağacı türü vardır. Birincisi, mühendislik aşamasında veya ürünün ilk geliştirilmesinde (eBOM) kullanılan BOM’dir. İkinci tip, ürünün seri üretim aşamasına girip müşterilere gönderildiği zamanla (BOM) ilişkili BOM’dir. 

Bu ürün ağacı türlerini daha fazla tartışacağız.

BOM neden önemlidir?

Malzeme listesinin tanımı basittir. Bununla birlikte, teknolojide kolay görünen her şey genellikle karmaşık bir şey içerir. Peki, BOM ne olmalı?

BOM, tasarım aşamasından imalat aşamasına kadar bir üretimde ihtiyacınız olan tüm bileşenleri içerir. Malzeme Listesinde belirtilen toplam maliyet, satın alma ve finans departmanları için değerli bilgilerdir. 

Ayrıca, ürünün fiyatı, üretim maliyetini ve marjını belirlemek için ürün ağacına bağlıdır. Lojistik departmanı, paketleme ve nakliye gereksinimi gibi bilgileri alacaktır. Ayrıca BOM, servis departmanı için bir ürünü onarmak veya değiştirmek için bir şartname referansı olabilir.  

Ürün ağacına neleri dahil etmelisiniz?

  • Malzeme Listesi Seviyesi: Malzeme Listesindeki her parça veya montaj, hiyerarşisini temsil eden bir sayıya veya sıralamaya sahip olmalıdır. Bu, Malzeme Listesi okuyucusunun bunu anlamasına yardımcı olacaktır. 
  • Parça numarası: Okuyucunun hangi üretim döngüsüne kolayca ait olduğunu belirleyebilmesi için her öğeye parça numaraları atayın.
  • Parça adı: Okuyucunun referans aramaya gerek kalmadan anlayabilmesi için anlaşılması kolay her parça, malzeme veya montaj için bir ad verin. 
  • Aşama: Malzeme Listesinde her parçanın tüm aşamalarının olduğundan emin olun. “Üretimde” veya “Tasarımda” gibi anlaşılması kolay faz adlarını kullanın.
  • Açıklama: Her malzeme veya parça hakkında açıklayıcı ve kapsamlı bilgi verin. Bu açıklama benzer öğeleri ayırt etmek için kullanışlıdır. 
  • Miktar: Listelenen öğelerin miktarını belirtin. Satın alma departmanı üretimi devam ettirmek için buna güvenecektir. 
  • Ölçü birimi : “Kilogram” veya “metre” gibi öğeleri ölçmek için kullandığınız ölçü birimini belirtin.
  • Satın alma tipi: Ürünleri ister kendi ürünlerinizi üretin, ister satıcılardan satın alın, her bir öğenin tedarik sürecini belirleyin. 
  • Maliyet: Parça üretimi veya satın alınması için harcanan para miktarı.
  • Malzeme Listesi notları: Malzeme Listesi ile ilgili tüm bilgileri girin. 

Malzeme Listesi Yapısı

Malzeme Listesi yapısı, bileşenlerin bu listede nasıl yazıldığına hizmet eder. İşte iki ortak Malzeme Listesi yapısı:

Tek seviyeli ürün ağacı

Tek seviyeli malzeme listesi, montajın veya alt montajın yalnızca bir kez göründüğü bileşenlerin listesini içeren Malzeme Listesi’dir. Oluşturulması daha kolaydır, ancak karmaşık bir ürünün bileşenlerini listelemek uygun değildir. 

Bunun nedeni, Tek düzey Malzeme Listesinin montaj veya alt montaj veya çocuklar ve ebeveynler arasındaki ilişkiyi belirtmemesi. Bu nedenle, bir ürün arızalı bir imalattan geçiyorsa, bu Malzeme Listesi yapısının ne tamir edileceğini veya değiştirileceğini bulmak zordur. 

Çok seviyeli ürün ağacı

Bu ürün ağacının yapısı daha karmaşıktır ve tek seviyeli malzeme listesinden daha fazla dikkat gerektirir. Her üretim döngüsündeki tüm bileşenleri temsil eder. Bununla birlikte, içerdiği bilgiler açıkça daha ayrıntılı ve spesifiktir. Meclis ve alt meclis arasındaki ilişki ile çocuklar ve ebeveynler arasındaki ilişki hakkında da net bilgi vardır. 

Malzeme Listesi Türleri

Bir malzeme listesinin tanımı hakkında konuşurken eBOM ve mBOM’u dürtdük. Onlar neler?

Mühendislik Malzeme Listesi (eBOM)

eBOM, ürün mühendislik veya tasarım aşamasındayken kullanılan tüm bileşenleri bilgilendiren BOM’dir. Mühendisler genellikle bu aşamayı yardım araçları olarak Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) veya Elektronik Tasarım Otomasyonu (EDA) ile yürütürler.

Bir ürün tasarımında çok fazla eBOM olabilir. Örneğin, elektronik mühendisleri tarafından tasarlanan bir devre kartı için BOM, direnç, çip, kapasitör içerecektir. Bu arada, ürün mekanik mühendisleri elindeyken oluşturulan BOM çeşitli donanım ve diğer parçaları içerecektir. Revizyon ürün ağacı da olacak. 

Kısacası, eBOM, bir ürünün tasarım aşamasında oluşturulan tüm Malzeme Listeleridir.

Malzeme listesi (mBOM)

mBOM, bir ürünün nasıl üretildiğini temsil eden bir Malzeme Listesidir. Montaja girmeden ve müşterilere gönderilmeden önce tüm parça gereksinimlerini içerir. 

Bu nedenle, mBOM sadece ürünün bileşenini değil aynı zamanda uygun işlevsellik için gerekli paketleme, kullanım kılavuzu ve diğer bileşenler için malzemeleri de içerir. Müşterilerin kutuda buldukları her şey mBOM’da listelenmelidir. 

mBOM doğruluğu çok önemlidir. Aksi takdirde, üretim süreci yavaş, yanlış veya hiç yürütülemez. 

Etkili ürün ağacı yönetimi

Fabrika ne kadar büyük olursa, üretim o kadar büyük olur. BOM karmaşıklığı da artar. Malzeme Listesini sorunsuz bir şekilde yönetmek ve hesaplamasını otomatikleştirmek için Üretim Yazılımını ve ERP Sistemini bir bütün olarak kullanabilirsiniz. 

Bu yazılım tüm ürün listelerini tek bir platformda ve gerçek zamanlı olarak oluşturmanızı, depolamanızı ve görüntülemenizi sağlar. Her bileşenin, önceki ürünlerin ve ürün ağacının resmini görebilir, iş akışını yönetebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.  

İmalat yazılımının diğer iş operasyonları yazılımlarına entegrasyonu tercih edilir. Bu nedenle, ürün ağacı gerektiği gibi çalışabilir ve tüm departmanlar onu kolayca kullanabilir.

Sarmak

Şimdi, “Malzeme listesi nedir” cevabına sahipsiniz. BOM’yi manuel olarak yönetmek ve oluşturmak zaman alıcı ve yorucudur, çünkü eklemeniz gereken birçok tür ve bileşen vardır. Ürün ağacı yönetiminde bir sorun varsa, etki tüm şirkete, iş ortaklarına, hatta geniş alanlarda tedarik zincirine yayılacaktır.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir