Stok Tutma Birimi (SKU) Tanımı

Stok saklama ünitesi (SKU), çoğu zaman bir perakende mağazasındaki ürün etiketlerinde basılmış olarak görülen, taranabilir bir barkoddur. Etiketi, satıcıların envanter hareketini otomatik olarak izlemesine olanak tanır. SKU, sekiz ya da öylesine karakterin alfasayısal birleşiminden oluşur. Karakterler, fiyatın, ürün detaylarının ve üreticinin kodudur. SKU’lar, bir oto tamirhanesinde onarım süresi birimleri veya garantiler gibi soyut ama faturalandırılabilir ürünlere de uygulanabilir .

Stok Tutma Birimlerini (SKU’lar) anlama

SKU’lar mağazalar, kataloglar, e-ticaret satıcıları, servis sağlayıcılar, depolar ve envanter seviyelerini takip etmek için ürün gerçekleştirme merkezlerine göre yapılır . Taranabilir SKU’lar ve POS sistemi, yöneticilerin hangi ürünlerin yeniden stoklanması gerektiğini belirlemelerinin kolay olduğu anlamına gelir. Bir müşteri satış noktasında (POS) bir ürün satın aldığında, SKU taranır ve POS sistemi öğeyi otomatik olarak envanterden kaldırır ve satış fiyatı gibi diğer verileri kaydeder. SKU’lar model numaralarıyla karıştırılmamalıdır, ancak işletmeler SKU’lara model numaraları ekleyebilir.

Her ürüne SKU’lar ekleyerek, mağaza sahipleri mevcut ürünlerin miktarını kolayca izleyebilir. Sahipler, yeni satın alma siparişlerinin ne zaman yapılması gerektiğini bildirmek için eşik sınırları oluşturabilir.

İşletmeler, malları ve hizmetleri için farklı SKU’lar oluşturur. Örneğin, ayakkabı satan bir mağaza, renk, boyut, stil, fiyat, üretici ve marka gibi bir ürünün ayrıntılarını gösteren dahili SKU’lar oluşturur. Örneğin, Bailey Bow tarzında, boyut 6 olan mor Ugg botlar için SKU, “UGG-BB-PUR-06” okuyabilir.

Stok Tutma Birimlerinin Önemi

SKU’lar, alışveriş yapanların benzer öğelerin özelliklerini karşılaştırmasına izin verir. Örneğin, bir müşteri belirli bir DVD satın aldığında, çevrimiçi perakendeciler SKU bilgilerine dayanarak diğer müşteriler tarafından satın alınan benzer filmleri gösterebilir. Bu yöntem, müşteri tarafından ek satın alımları tetikleyebilir ve böylece bir şirketin gelirini artırabilir. SKU’lar ayrıca satışlarda verilerin toplanmasına izin verir. Örneğin, bir mağaza hangi ürünlerin iyi sattığını ve hangilerinin taranan SKU’lara ve POS verilerine dayanmadığını görebilir.

Stok Saklama Üniteleri ile Üniversal Ürün Kodları

Şirketler envanteri izlemek için dahili olarak SKU’lar oluşturduğundan, özdeş ürünler için SKU’lar işletmeler arasında farklılık gösterir. Farklı SKU’lar, perakendecilerin diğer satıcıların müdahalesi olmadan reklam kampanyaları tasarlamalarına yardımcı olur.

Örneğin, bir şirket SKU’ya belirli bir indirimli buzdolabının reklamını yapmasını sağlıyorsa, müşteriler aynı buzdolabını yalnızca SKU’ya dayalı diğer satıcılarda kolayca göremezler. Bu, rakiplerin reklamı yapılan fiyatlarla eşleşmesini ve müşterilerin kaçak avlanmasını önler. Buna karşılık, evrensel ürün kodları (UPC’ler) hangi işletmenin ürünleri sattığından bağımsız olarak aynıdır.

  • Stok tutma birimi (SKU), satıcıların envanter hareketini otomatik olarak izlemelerine yardımcı olmak için taranabilir bir barkodtur.
  • SKU’lar aynı zamanda onarım süresi birimleri, hizmetler ve garantiler için de kullanılır.
  • SKU’lar, satıcıların hangi ürünlerin yeniden sipariş edilmesi gerektiğini ve satış verilerini sağlamasına yardımcı olur.

Modern Dünyadaki SKU’lara Örnek

SKU’lar alışveriş deneyimini her zamankinden daha verimli hale getiriyor. Örneğin, geçmişte ayakkabı alışverişi yaparken, katipler arka depoyu görsel olarak ovmak ve doğru boyutta belirli bir ayakkabı modeli için avlamak zorunda kalacaktı. Bugün, birçok perakendeci, satış görevlilerinin sadece bir zemin örneğini tarayarak mağaza arkasındaki envanteri kontrol etmelerini sağlayan taşınabilir tarayıcılarla donatılmıştır. Bu, günümüz SKU sisteminin birçok avantajından biridir.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
5 (1 oy)
BarkodSis İndir