Stok Kontrolü Nedir?

Tanım olarak stok kontrolü nedir? sorusuna verilecek cevap, bir işletmenin envanter kullanımının verimliliğini en üst düzeye çıkarmak isteyen süreci ifade eder. Stok kontrolü, bir şirketin israfı azaltma konusunda iyileştirebileceği, depo alanından tasarruf ederek kazancını artırabileceği başlıca atıl noktalarını bulmayı amaçlar.

Nitekim, müşteri kontrol seviyelerini etkilemeden en az stok miktarıyla maksimum kar elde etmek için stok kontrolünün hedefler. Stok takip programı, stok, tedarik zinciri ve depo işlemlerini kolaylaştırmaya yardımcı olur ve envanterde ne olduğunu, nelerin dışarı çıktığını ve daha ne kadar ihtiyacınız olduğunu tam olarak bilmeniz için envanter seviyelerinde görünürlük sağlar.

Envanter kontrolü, organizasyonun en değerli varlığı, yani stok takip ile ilgilidir. Ölçeğe bakılmaksızın envanter tutan herhangi bir iş türünün en önemli endişelerinden biridir.

Stok Kontrolün Amacı


Stok kontrolü, işlerin genel şemasında, yani tedarik zinciri yönetiminde önemli bir amaca hizmet eder.

Envanter kontrolünün temel amacı, malların verimli bir şekilde taşınması, bitmiş veya bitmemiş olması ve bunları kuruluşun üretim talepleri ve stratejik hedefleri ile uyumlu hale getirmektir.

Temel olarak, bir şirket envanteri yönettiğinde, müşteri talebini karşılamak ve maliyetleri en aza indirmek arasında bir denge kurmaya çalışıyor.

Envanter maliyetlerini azaltmak

Envanter depolamak oldukça pahalı olabilir. Depoda duran ürünler, alan, ekipman, kamu hizmetleri ve el çabası kullanır. Optimum miktarda depolanan stoklar arkalarında daha az masraf gerektirir. Ek olarak, şirketler süresi dolmuş veya artık satmayan envanteri elden çıkarmak zorunda kaldıklarında büyük zararlar alırlar. 

Şirketler, stok seviyeleri çok düşükse, stokların tükenme riski de vardır. Çok fazla stok durumu, müşterileri markanızdan uzaklaştırabilir. Bu nedenle, bir işletmenin kısa vadeli talepleri karşılayacak düzeyde kalmasını sağlamak, stok kontrolünde bir başka önceliktir.

Stok kontrolünün bir parçası da, hızlı ve yavaş satılan malları belirlemek için farklı ürünlerin satışlarını izlemektir. Stok takip programı yazılımları, şirketlerin belirli malların satış performansını farklı fiyat noktalarında izlemesini sağlar.

Stok Kontrolü Nedir? Neden Önemi

Stok kontrolü aşağıdaki nedenlerden dolayı önemlidir –

  • Envanter kontrolü, organizasyonu, ürünleri için talep edilen dalgalanmalardan korur.
  • Daha iyi müşteri ilişkileri sağlar.
  • Sürekli üretimde hammadde ve yarı mamüllerin düzgün akışını sağlar.
  • Doğru seviyede stok tutmaya yardımcı olur ve kayıp riskini azaltır.
  • Aşırı stoklamadan kaçınarak işletme sermayesinin makul kullanımı
  • Hırsızlık veya bozulma nedeniyle stok kaybını azaltır.
Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir