İşletmelerde Hırsızlık Nasıl Durdurulur: 11 Önemli İpucu

Perakende işletmelerini küçülmeye iten birçok faktör vardır. Kötü envanter yönetimi, çalışan hırsızlığı ve tabii ki müşteri gibi görünün hırsızlar. Hırsızlık oranları son yıllarda azalırken, yine de her yıl on milyarlarca liranın kaybedilmesine neden oluyor. Birçok büyük perakende zinciri, kayıpları karşılamayı göze alabilir, ancak küçük işletmeler için hırsızlıkta bir artış zarar verici olabilir. Ve eğer düşük kar marjlarınız varsa, hırsızlıktan kaynaklanan kayıpları telafi etmek daha da zordur. Neyse ki, kendinizi eğitirseniz, riskinizi azaltacak ve envanter kaybınızı en aza indireceksiniz. Mağazanızda hırsızlık yapılmasını nasıl durduracağınızla ilgili aşağıdaki birkaç kolay yola göz atın.

 1. Hırsızlık için Yüksek Risk Altındaki Öğeleri Belirleyin
 2. Şüpheli Davranışları Belirlemek için Çalışanlarınızı Eğitin
 3. Her Müşteriyi Etkileyin
 4. Hırsızlık için Etiket Uyarısı
 5. Yeterli Personele Sahip Olduğunuzdan Emin Olun
 6. Kameraları ve Aynaları Stratejik Olarak Kullanın
 7. Kasanızı Kapının Yakınına Yerleştirin
 8. Mağazanızı Temiz ve Düzenli Tutun
 9. Kısa Koridorlar ve Alçak Ekranlar Kullanın
 10. Envanter Yönetim Sisteminizi Kullanın
 11. Tutarlı bir İade Politikası Oluşturun

Hırsızlık Riski Yüksek Olan Ürünleri Belirleyin

Perakendeciler, belirli ürünlerin hırsızlık için daha yüksek riskli ürünler olduğunu bilirler. İşletmenizin hangi yüksek riskli kalemleri taşıdığını belirlediğinizden ve ekstra önlemler aldığınızdan emin olun. Bu öğeleri kasalarda, Barkod sisteminin ve kasanın yakınında veya tezgahın arkasında saklayın. Bu öğelere uyarı etiketleri veya sensörler de ekleyebilirsiniz.

Şüpheli Davranışları Belirlemek için Çalışanlarınızı Eğitin

Harika bir kadroya sahip olmak, işinizin birçok alanında büyük fark yaratır. Önemli bir rol, mağazanızın çevresinde ve kapıların yakınında ekstra kulak ve göz görevi görmektir. Bütçeniz varsa, perakende katınızda fazladan ekip üyeleri çalıştırmayı düşünün. Daha büyük perakendeciler için gizli müşteriler ve kapı güvenliği değerli eklemelerdir.

Her Müşteriyi Etkileyin

Personelden bahsetmişken, kapınızdan gelen her müşteriyle en az bir çalışanın selamlaştığından veya başka bir şekilde etkileşimde bulunduğundan emin olun. Bu sadece potansiyel hırsızlara etrafta çok sayıda çalışan olduğunu göstermekle kalmaz, aynı zamanda müşteri deneyimi için harika bir başlangıçtır.

Hırsızlık için Etiket Uyarıları

Perakende alanının etrafına ve giriş/çıkış yakınlarına büyük ve kalın tabelalar asın. Hırsızlığın sonuçlarını ortaya koyan veya alışveriş yapanlara kamera önünde olduklarını bildiren basit bir işaret, aslında birçok hırsızın iki kez düşünmesini sağlar. Bunu da komik hale getirebilirsiniz.

Yeterli Personele Sahip Olduğunuzdan Emin Olun

Katta tam personel bulundurmak için yeterli sayıda insanı işe alın. Minimum kasiyere sahip olmak yeterli değildir. Alan boyunca gayretli bir ekip tutmak için ekstra işçilik maliyetleri, daha fazla mağaza hırsızlığını önleyerek yolda size para kazandıracaktır.

Kameraları ve Aynaları Stratejik Olarak Kullanın

Mağazanızın her yerine çok sayıda güvenlik kamerası veya büyük ayna yerleştirin. Ölü nokta bırakmamaya dikkat edin. Koridorların köşeleri ve bitişleri, hırsızların bir şeyleri cebe sokması için ortak alanlardır. Bunları özellikle kamerada görünür tutun.

Kasanızı Kapının Yakınına Yerleştirin

Gelişmiş RFID güvenlik teknolojiniz yoksa, POS alanınızı ve nakit paketinizi çıkışa yakın tutun. Hırsızların ayrılmadan önce satış noktası terminalinin hemen yanından geçmelerini istiyorsunuz. Bu, temizlenmesi gereken bir engel daha ekler.

Mağazanızı Temiz ve Düzenli Tutun

Temiz ve düzenli bir mağaza, ne olursa olsun harikadır, ancak aynı zamanda hırsızlıktan caydırıcıdır. Yüzlü ürünler, stoklanmış raflar ve temiz ekipman, alışveriş yapanlara mağazanızın iyi bir kadroya sahip olduğunu ve bir işletmeyi yürütmenin her düzeyinde en üst düzeyde olduğunu gösterir. Güvenliğinize bir katman daha ekleyecektir.

Kısa Koridorlar ve Alçak Ekranlar Kullanın

Uzun koridorlar veya yüksek bariyerler, hırsızların kendilerini daha gizli hissetmelerine ve dolayısıyla bir şeyleri kaydırmaya daha yatkın hale getirir. Mümkünse, koridorları veya dar alanları minimumda tutun. Açık bir kat planından çalmak çok daha zordur.

Envanter Yönetim Sisteminizi Kullanın

Trendleri belirleyebilmek için envanteri her zaman yakından takip edin. Buna perakende küçülmeye dikkat etmek de dahildir. Büzülme bir dizi faktöre bağlı olabilir, bu nedenle mağazanızın hırsızlık da dahil olmak üzere hangilerine karşı risk altında olduğunu belirlemek önemlidir. Bir kayıp önleme aracı olarak, perakende satış noktası sisteminize harika bir envanter yönetimi sistemi dahil edilmelidir .

Tutarlı bir İade Politikası Oluşturun

İade/iade sahtekarlığı , perakende sektöründe en yaygın hırsızlık türlerinden biridir. Ancak birçok işletmenin pek önemsemediği bir şey. Basit, tutarlı bir iade politikası ile gelinve hangi kırmızı bayrakları arayacağınızı bilin. Satış noktanız aracılığıyla makbuz isteyin veya elektronik etiketleri kontrol edin.

BarkodSis ile Hırsızlık Nasıl Durdurulur

Tüm bunlarla ilgili ihtiyacınız olan yardımı Barkod sisteminizde alın. BarkodSis’in envanter yönetimi yazılımı güçlü ve yorumlanması kolaydır. Mağazadan çalınan eşyaların satış noktanız tarafından hızla tespit edileceğini bilmenin rahatlığını yaşayın, böylece gerekli işlemleri hemen yapabilir ve değişiklikleri yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve ücretsiz deneme sürümünü başlatmak için aşağıdaki bağlantıya göz atın.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir