Bilgisayar

Bilgisayar nedir?

Bilgisayar, verileri saklama , alma ve işleme yeteneğine sahiptir . Belgeleri yazmak , e-posta göndermek , oyun oynamak ve Web’e göz atmak için bir bilgisayar kullanabileceğinizi zaten biliyor olabilirsiniz . Ayrıca , ticari programlar, elektronik tabloları , sunuları ve hatta videoları düzenlemek veya oluşturmak için de kullanabilirsiniz .

Donanım ve yazılım karşılaştırması

Farklı bilgisayar türleri hakkında konuşmadan önce, tüm bilgisayarların ortak iki şeyi hakkında konuşalım: donanım ve yazılım .

  • Donanım , bilgisayarınızın klavye veya fare gibi fiziksel bir yapıya sahip herhangi bir parçasıdır . Ayrıca, aşağıdaki resimde görebileceğiniz tüm bilgisayarın iç parçalarını da içerir.

Yazılım , donanıma ne yapılacağını ve nasıl yapılacağını söyleyen her türlü talimattır . Yazılım örnekleri arasında web tarayıcıları, oyunlar ve kelime işlemciler ve iş yazılımları bulunur. Aşağıda, barkodlu satış yapmak için kullanılan MakroCell BarkodSis programının satış ekranını görebilirsiniz.

Bilgisayarınızda yaptığınız her şey hem donanıma hem de yazılıma dayanacaktır. Örneğin, şu anda bu dersi bir web tarayıcısında (yazılım) görüntülüyor ve sayfadan sayfaya tıklamak için farenizi (donanım) kullanıyor olabilirsiniz. Farklı bilgisayar türlerini öğrendikçe, donanımlarındaki farklılıklar hakkında kendinize sorun. Bu eğitimde ilerledikçe, farklı bilgisayar türlerinin de genellikle farklı yazılım türleri kullandığını göreceksiniz.

Farklı bilgisayar türleri nelerdir?

Çoğu kişi bilgisayarı duyduğunda, masaüstü veya dizüstü bilgisayar gibi kişisel bir bilgisayar düşünür . Bununla birlikte, bilgisayarlar birçok şekil ve boyutta gelir ve günlük yaşamımızda birçok farklı işlev yerine getirir. ATM’den nakit çekerken, mağazadaki yiyecekleri tararken veya hesap makinesi kullanırken, bir tür bilgisayar kullanırsınız.

Masaüstü bilgisayarlar

Birçok kişi masaüstü bilgisayarları işte, evde ve okulda kullanır. Masaüstü bilgisayarlar masa üzerine yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır ve genellikle bilgisayar kasası , monitör , klavye ve fare gibi birkaç farklı parçadan oluşur. Bilgisayarla ilgili temel bilgiler yazımızı inceleyiniz.

Dizüstü bilgisayarlar

Aşina olabileceğiniz ikinci bilgisayar türü , genellikle dizüstü bilgisayar olarak adlandırılan bir dizüstü bilgisayardır. Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlardan daha taşınabilir olan ve neredeyse her yerde kullanabilmenizi sağlayan pille çalışan bilgisayarlardır .

Tablet bilgisayarlar

Tablet bilgisayarlar – veya tabletler – dizüstü bilgisayarlardan bile daha taşınabilir olan el bilgisayarlarıdır. Klavye ve fare yerine, tabletler yazmak ve gezinmek için dokunmaya duyarlı bir ekran kullanır. IPad bir tablet bir örnektir.

Sunucular

Bir sunucu bir ağdaki diğer bilgisayarlara bilgilerini sunan bir bilgisayardır. Örneğin, İnternet’i her kullandığınızda, sunucuda depolanan bir şeye bakıyorsunuzdur. Birçok işletme, dosyaları dahili olarak depolamak ve paylaşmak için yerel dosya sunucularını da kullanır .

Diğer bilgisayar türleri

Günümüz elektroniklerinin çoğu temelde uzmanlaşmış bilgisayarlardır , ancak bunları her zaman bu şekilde düşünmüyoruz. İşte birkaç yaygın örnek.

  • Akıllı telefonlar :Birçok cep telefonu, internette gezinmek ve oyun oynamak da dahil olmak üzere bilgisayarların yapabileceği birçok şeyi yapabilir. Bunlara genellikle akıllı telefonlar denir .
  • Giyilebilir Ürünler : Giyilebilir teknoloji, bir grup cihaz için genel bir terimdir- fitness takipçileri ve akıllı saatler dahil-Gün boyunca giyilmek üzere tasarlanmıştır. Bu cihazlara genellikle kısa süre giyilebilir denir .
  • Oyun konsolları : Bir oyun konsolu oynamak için kullanılan bilgisayarın özel bir türüdür video oyunları TV’nizde.
  • TV’ler : Artık birçok TV’de çeşitli çevrimiçi içeriğe erişmenizi sağlayan uygulamalar ( veya uygulamalar) bulunmaktadır . Örneğin, İnternet’ten doğrudan TV’nize video akışı yapabilirsiniz.

PC’ler ve Mac’ler

Kişisel bilgisayarlar iki ana stilde gelir: PC ve Mac . Her ikisi de tamamen işlevsel, ancak farklı bir görünüm ve his var ve birçok insan birini ya da diğerini tercih ediyor.

PC’ler

Bu tür bir bilgisayar 1981’de piyasaya sürülen orijinal IBM PC ile başladı . Diğer şirketler, IBM PC Uyumlu (genellikle PC’ye kısaltılmış ) olarak adlandırılan benzer bilgisayarlar oluşturmaya başladı . Bugün, bu en yaygın kişisel bilgisayar türüdür ve genellikle Microsoft Windows işletim sistemini içerir.

Mac’ler

Macintosh bilgisayarı 1984 yılında tanıtılan ve ilk çok satılan kişisel bir grafik kullanıcı arayüzü ile bilgisayar veya oldu GUI (belirgin aşırı duygusal ). Tüm Mac’ler tek bir şirket ( Apple ) tarafından üretilmiştir ve neredeyse her zaman Mac OS X işletim sistemini kullanırlar.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir