Barkod Sistemi Kurma Maliyeti

Barkod Sistemi Nasıl Kurulur başlıklı yazımızda yazılım ve donanım için gerekli cihazlar ve program hakkında bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise barkod sistemi kurma maliyeti hakkında bilgiler vereceğiz.

Barkod Sistemi için uygun bilgisayar nasıl olmalı ?

Öncelikle barkod sistemi kurma maliyeti belirlemek için donanım maliyetlerinden bahsedelim. Mevcutta günümüz şartlarına uygun bir masaüstü veya diz üstü bilgisayarınız varsa bu bilgisayarı değerlendirebilirsiniz. Ortalama 4 GB Ram ve 7200RMP veya SSD disk olan bir bilgisayar size hız kazandıracaktır.

Bilgisayarınız yoksa ve yeni bir bilgisayar almak istiyorsanız öncelikli olarak all in one veya dokunmatik bir bilgisayar pos düşünebilirsiniz, bu cihazlar satış noktasında kasanızın olduğu yerde fazla yer kaplamayacaktır. Ayrıca seri satılan ürünlerin barkodunu okutmadan ekrandan ürünlere dokunarak satış yapmanıza imkan sağlayacaktır.

Diğer alternatifler ise daha düşük bütçelerle masaüstü veya dizüstü bilgisayar olabilir. Özellikle dizüstü bilgisayarın kendi üzerlerinde bataryaları olduğundan sıkça elektrik kesintisi yaşayan işletmeler için bir alternatif olabilirler.

Barkod Sistemi için uygun barkod okuyucu nasıl olmalıdır ?

Barkod okuyucular CCD, Kablolu, Kablosuz ve Masa Tipi olarak ayrılmaktadırlar. Bu sektörde ilk kullanılan barkod okuyucular CCD olarak tabir edilen kalın kırmızı cizgisi ile çok yakın mesafeden barkodları okuyan cihazdır. Günümüzde artık çok fazla kullanılmamakla beraber 100 TL civarında temin edilebilmektedir.

Kablolu Lazer Barkod Okuyucular ise günümüzde sık kullanılan cihazlardır. Makul fiyatı ve CCD barkod okuyuculara göre daha uzak bir mesafeden barkodları okumaktadır. Bu cihaz üzerinde bir adet lazer cizgisi yeralmaktadır ve 100 – 200 TL aralığında bir fiyatla temin edilebilmektedir.  Kablolu Lazer barkod satın almak için tıklayınız.

Kablosuz Lazer Barkod okuyucularda Kablolular ile aynı özelliklere sahiptir, Bilgisayara takılan ufak bir aparat sayesinde kablosuz olarak ürün barkodlarını okutma imkanı sunmaktadır. 30 MT ile 200 MT arasında değişen aralıklarda okuma yapabilmektedir. Bilgisayar ile bağlantısı kesildiğinde okutulan barkodları hafızasında depolayarak, bilgisayar ile tekrar bağlantı sağladığında barkod numaralarını bilgisayara iletebilmektedir. 350 TL – 1000 TL arasında fiyatlarla satılmaktadır. Kablosuz Barkod Okuyucu satın almak için tıklayınız.

Masa tipi barkod okuyucuların en temel farklılıkları üzerlerinde 20 ve üzerinde lazer barındırmasıdır. Bu sayede ürün barkodunu hangi açıyla cihaza gösterirseniz gösterin ürün barkodunu okumasıdır. Bu da yoğun olan yerlerde ürünleri daha seri ve hızlı bir şekilde okutulmasına imkan vermektedir.  Bu tip barkod okuyuculara 700 TL – 1.000 TL arası fiyatlarla temin edilebilmektedir. Masa Tipi Barkod Okuyucu satın almak için tıklayınız.

Barkod Sistemi Yazılımı

Programdan beklentilerinizle doğru orantılı olarak değişik fiyatlarda yazılımlar temin edebilmeniz mümkündür. Örneğin perakende satış yapan bir işletme için böyle bir programın bedeli 200 TL’den başlamaktadır. 

Yazılımdan beklentisi daha yüksek olan işletmeler daha fazla özellik ve detay içeren programları tercih etmelidirler. Mal aldıkları firmaların faturalarının işlendiği, firmalara yapılan ödemelerin girildiği, günlük masrafların takip edildiği, veresiye takip yapabilen, ayrıntılı ciro ve satış raporları alınabilmelidir

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
5 (3 votes)
BarkodSis İndir