Barkod Nasıl Oluşturulur ?

İşletmenizi takip etmek ve hızlandırmak için kesinlikle bir barkod sistemi kullanmanızı öneririz. Ancak soru şu: kendi özel kodlarınızı oluşturmalı veya GS1’e kaydettirmeli misiniz? Bu makalede, barkod nasıl oluşturulur yaklaşımın artıları ve eksilerini araştırılmaktadır.

Geçtiğimiz 11 yıl boyunca birçok küçük işletme ile konuştuk ve en büyük kolay kazançlardan biri müşterilere barkod oluşturmayı öğretmektir.

Bu yazı üç ana konuyu kapsayacaktır:

  1. Barkod nasıl okunur
  2. Kendi barkodlarınızı nasıl oluşturabilirsiniz?
  3. GS1 ile barkod nasıl oluşturulur

Müşterilerimizin çoğu barkod üretmediler, ancak perakende mağazalarında gördüler. Raftan bir eşya çıkarıyorlar, tezgahın karşısına çıkarıyorlar, kasiyer onu okutuyor – bip sesi! – ve bilgisayar ekranı anında o öğenin adı ve fiyatı ile doldurulur. Bu ortak deneyim, barkodun içinde tüm bilgilerin gömülü olduğu izlenimine sebep olabilmektedir.

Bununla birlikte, 1D barkodlar (tek boyutlu veya doğrusal barkodlar olarak da bilinir) gerçekten sadece çeşitli genişliklerde dikey çizgiler dizisidir. Avrupa ve Kuzey Amerika’daki perakendecilerin çoğunda yaygın olan bu barkodlar aslında ürünler hakkında çok fazla bilgi depolamaz.

Barkod nasıl okunur

Bir barkod tarandığında, dikey çizgi dizisi bilgisayar tarafından yorumlanır ve ardından metin olarak çıkar.

Satış noktası sistemi bu metin dizisini tanıyabilir ve sonuç olarak o öğenin adı ve fiyatı gibi belirli ayrıntıları getirmeyi bilir.

Barkod ve bu öğe arasındaki ilişkinin önceden kurulması gerekiyordu. Barkodlar, işletmenin kendisi tarafından veya GS1 olarak bilinen ve tüm dünyadaki şirketlere barkodları lisanslayan bir kuruluşla birlikte üretildi.

Barkod Çeşitleri

Göreceğiniz barkod türleri aynı değildir; farklı barkodlar farklı semboloji kullanır. Bu semboloji içerebileceği karakter sayısını ve hangi karakter kümesini gösterebileceğini belirler. UPC-A (12 basamaklı) EAN-13 (13 basamaklı) gibi kodlar genellikle perakende olarak kullanılır ve genellikle Kod 128’in (128 ASCII karakterinin tümünü görüntüleyebilen) paketlerdeki izleme kodlarını temsil ettiğini görürsünüz.

Seçenek 1: Barkodları kendiniz nasıl oluşturabilirsiniz?

Kendi barkodlarınızı yapmak ve yazdırmak o kadar da zor değil. UPC-A veya Kod 39 gibi mevcut bir semboloji kullanarak kodlar oluşturmak için bir bilgisayar yazılımı kullanabilirsiniz.

Öncelikle barkod üretebilen ve sizin için yazdırabilen barkod oluşturma yazılımına ihtiyacınız olacak. Veya Microsoft Word gibi bir programda kendi barkodlarınızı yazabilmeniz için Ean8, Ean13 veya Code 39 yazı tipi gibi bir barkod yazı tipi kullanabilirsiniz .

Gerçek barkodları nasıl parçalayacağınız size bağlıdır, ancak muhtemelen bir bakışta bir barkodun ne tür bir ürün için olduğunu görebilmeniz için bir hiyerarşi oluşturmak istersiniz. EAN-8 sembolojisi size toplam 8 basamak verir, ancak yalnızca ilk 7 basamak verilerinizi içerir. 8. basamağa “kontrol basamağı” denir ve barkodun doğru okunduğunu doğrulamanın bir yolu olarak işlev görür. Kendi kodlarınızı manuel olarak oluşturuyorsanız, biraz matematik içeren bir kontrol basamağını kolayca oluşturabilirsiniz .

Bu bir EAN-8 barkodunun en temel kullanımıdır, ancak diğer 7 rakamı alt kategorilere ayırarak daha gelişmiş şeyler de yapabilirsiniz. 7 hane yeterli gelmez ise EAN-13 formatını ve 12 haneli kodu kullanabilirisiniz. Bu şekilde, yalnızca 7 veya 12 haneli kodunuz olsa bile, bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. EAN-13 formatında oluşturacağımız Kaples gözlük barkodun nasıl görünebileceğine hızlı bir örnek:

Gerçek barkodlarınızı bir programda oluşturduktan sonra, bunları ürününüze fiziksel olarak ekleyebilmeniz için bir etiket yazıcısıyla yazdırmak istersiniz. Bixolon XD3-40D Termal Barkod Yazıcı ile başarılı olduk, ancak başka birçok seçenek var.

Ayrıca bir barkod tarayıcı seçmek isteyeceksiniz. Uygun fiyatlı barkod okuyucular buradan inceleyebilirsiniz.

Barkodlar oluşturduktan ve bunları gerçekten ürünlere taktıktan sonra, bu barkodları kullandığınız envanter veya satış noktası sistemindeki ürün adlarına bağlamak istersiniz. BarkodSis satış programı , barkodları taramanız için belirli alanlara sahiptir; barkodlar bir ürünle ilişkilendirildikten sonra, ürün tanımı, satış fiyatı gibi bilgileri girmeniz gerekecektir.

Burada hatırlanması gereken en önemli şey, ekipmanın size ait olması ve oluşturduğunuz barkodları sadece kendi mağazanız içinde kullanacak olmanızdır. Eğer siz bir toptancıysanız ve ürettiğiniz barkodlu ürüleri farklı satış noktalarına gönderiyorsanız bu yöntemi kesinlikle tercih etmeyiniz.

Seçenek 2: GS1 ile barkod nasıl oluşturulur

Uzun vadeli planınız kendi ürünlerinizi başka mağazalarda (farklı satış noktası sistemleri kullanan) satmaksa, barkodlarınızın GS1 ile oluşturulmasını ve barkod numaralarına yasal olarak sahip olmak istersiniz. Ancak daha büyük bir finansal yatırım gerektirir. Fiyat bilgilerine GS1 sitesinden ulaşabilirsiniz.

Daha önce bahsettiğimiz gibi, standart bir EAN-13 barkodunda toplam 13 basamak vardır. GS1’e bir barkod kaydettiğinizde, önek boyutuna göre satın alabileceğiniz farklı katmanlar vardır. Bu katmanlar farklı şirket önek uzunluklarına sahiptir – daha uzun önekler daha ucuzdur ve daha küçük önekler daha pahalıdır.

Resmi olarak kayıtlı barkodlarla, barkodları kendiniz oluşturmanız gerekecek, ancak değiştirmek için daha az rakamınız var.

Yazdırmaya gelince: etiketleri kendiniz yazdırmak için endüstriyel bir barkod yazıcısına ve BarkodSis programına ihtiyacınız olacaktır . Basit bir etiketten başka bir şey istiyorsanız, ambalaj veya kutularda kullanmak için barkodları tasarlamanıza ve yazdırmanıza bu konu ile çalışan matbaalar yardımcı olacaktır.

Paketleme

Kendi özel barkodlarınızla kayıtlı barkodlarınız arasında seçim yapmak gerçekten şu soruya bağlı: Ürününüzü kendi mağazalarınız dışında satmak ister misiniz?

Kendi özel kodlarınızı oluşturmak için bir bilgisayar, BarkodSis programı, barkod okuyucu ve barkod etiket yazıcısına ihtiyacınız olacaktır. Kurulum yaptıktan sonra, 100 barkod veya 1000 barkod oluşturmayı seçseniz de, maliyetler yaklaşık olarak aynıdır (sadece kağıt ve o noktada zamanınız için ödeme yaparsınız). Daha küçük bir mağazanız varsa veya envanteri yönetmenize yardımcı olacak barkodlara ihtiyacınız varsa, bu harika bir seçim olabilir.

Ancak, siz bir üreticiyseniz ve bu barkodlar ülke çapında veya dünya üzerinde satışı yapılacak ise barkod numarası temini için, GS1 ile iletişime geçmelisiniz. Bu, kayıt ve yıllık yenileme ücretleri için GS1 ödemek zorunda kalacağınız anlamına gelir ve size daha fazla barkod sağlayan daha kısa önekler satın almak pahalı olabilir. Ürünlerinizi başka mağazalarda satmak için hala gerçek iş bağlantılarını kendiniz yapmanız gerekecek, ancak en azından kayıtlı kodlarınız olduğunda lojistik işiniz düzenli olacaktır.

BarkodSis’de barkodlar oluşturun

Yüzlerce müşteriyle barkod hakkında konuştuktan sonra, müşterilere sunabileceğimiz en değerli şeylerden birinin barkodların nasıl oluşturulacağı olduğunu fark ettik.

Barkod alanlarını kendiniz doldurmak ya da BarkodSis’e otomatik olarak her ürününüz için benzersiz barkodlar oluşturtmak arasında seçim yapabilirsiniz. Ancak hepsi bu değil – Barkod yazıcılarla da entegre oluyoruz, böylece ürünler için kullanılacka fiziksel etiketler oluşturabilirsiniz.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
5 (1 oy)
BarkodSis İndir